Wizyta studyjna w Danii i Szwecji

Część zespołu zaangażowanego w projekt, a dokładnie trenerki Działu ds. Osób Niepełnosprawnych UJ prowadzące szkolenia w ramach zadania czwartego w dniach 13-15 czerwca br., wybrała się na wizytę studyjną do Danii i Szwecji.

W czasie wyjazdu zespół odwiedził jednostkę zajmującą się osobami ze szczególnymi potrzebami – Special Educational Support (SPS) na Uniwersytecie Kopenhaskim, gdzie pracownicy SPS zaprezentowali system duńskiego wsparcia edukacyjnego dla studentów z niepełnosprawnościami. Podczas spotkania dyskutowane były różne rozwiązania w zakresie dostępności uczelni, praktykowane w obu krajach – w Danii i Polsce. Kolejnym punktem programu było Duńskie Towarzystwo Dysleksji (Danish Dyslexia Association), w którym odbyło się owocne spotkanie dotyczące możliwości wspierania studentów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się w Danii i Polsce. Wśród podejmowanych tematów były: różnice między systemami, kierunki potencjalnego rozwoju, ciągła potrzeba budowania świadomości wśród nauczycieli oraz zaawansowane technologie wspierające. Ostatnim miejscem, które odwiedziły przedstawicielki Uniwersytetu Jagiellońskiego było Centrum dla Studentów (Student Centre) na Uniwersytecie w Malmo. Miały one okazję zapoznać się z rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi na tamtejszej uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji wspierających pracę. Spotkanie służyło wymianie doświadczeń oraz porównaniu funkcjonowania systemów kształcenia w Szwecji i Polsce.

Przedstawicielki UJ w okazałym budynku w Uniwersytecie Kopenhaskim

Uczestniczki wyjazdu na Uniwersytecie Kopenhaskim: od lewej Urszula Szczocarz, Magdalena Ziemnicka, Joanna Dzięglewska oraz Małgorzata Perdeus-Białek.

Wnętrze budynku Duńskiego Towarzystwa Dysleksji, na pierwszym planie widoczne ścieżki naprowadzające dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Wnętrze budynku Duńskiego Towarzystwa Dysleksji

Okazały budynek Uniwersytetu w Malmo

Uniwersytet w Malmo

Makieta dotykowa dworca centralnego w Malmo

Plansza z makietą dotykową zamieszczoną na Dworcu Centralnym w Malmo.