Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczpospolitej Polskiej, Unii Europejskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyjazd studyjny do Finlandii

Wyjazd studyjny do Finlandii

W listopadzie 2022 r. zespół trenerski projektu PrzełamUJ wziął udział w wizytach studyjnych w Finlandii.

Pracowniczki UJ gościły na Uniwersytetach w Turku oraz w Diaconia University of Applied Sciences w Helsinkach (DIAK).

W Helsinkach przedstawicielki DIAK zaprezentowały rozwiązania m.in. technologiczne; związane z projektowaniem uniwersalnym oraz bezpieczeństwem pożarowym. Trenerki PrzełamUJ miały okazję zobaczyć m.in. obszary do pracy cichej, sale, w których odbywają się zajęcia i bibliotekę. Następnie podczas ciekawej dyskusji zostały porównane style pracy w uniwersytetach oraz wyzwania, z jakimi pracownicy wspierający studentów z niepełnosprawnością mierzą się na co dzień. Spośród fińskich rozwiązań na uwagę zasługują liczne projekty, w których we wsparcie osób o szczególnych potrzebach angażuje się innych studentów (np. 'Study Buddy'), a także programy studiów realizowane w dużej mierze w postaci zajęć praktycznych.

Wizyta w Dissability Support Service w Uniwersytecie w Turku przyniosła dyskusję dotyczącą m.in. stygmatyzacji osób ze szczególnymi potrzebami, skuteczności projektów wspierających zdrowie psychiczne studentów (np. 'On my mind'). Spora część rozmowy była poświęcona także dostępności, szczególnie materiałów dydaktycznych. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje Celia - bogato wyposażona i wciąż rozwijająca się cyfrowa biblioteka audiobooków i ebooków, do której mają dostęp fińscy studenci ze szczególnymi potrzebami.

Przy stole siedzą uczestniczki spotkania w Turun:  pracowniczki DON i członkinie projektu Przełamuj oraz przedstawicielki DSS TURUN

 

Finlandia jest krajem, w którym edukacja jest bardzo dobrze rozwinięta. Doświadczenia zdobyte przez zespół trenerski PrzełamUJ pozwoliły rozwinąć wiedzę oraz świadomość dotyczącą wspierania osób z niepełnosprawnościami na uczelniach, co z kolei wpłynie na wzbogacenie o nowe treści programów szkoleniowych dla polskich uczelni mini i midi prowadzonych w zad. 4 projektu PrzełamUJ.