Wizyta studyjna w Uniwersytecie Islandzkim

Końcem czerwca 2023 trenerki prowadzące szkolenia dla pracowników innych uczelni w ramach zadania 4 projektu „Odpowiedzialne wsparcie i zrównoważony rozwój” wzięły udział w wizycie studyjnej w Háskóli Íslands, najstarszym i największym uniwersytecie w Islandii.

W trakcie wizyty zespół trenerski spotkał się z pracownikami The Student Counselling Centre, jednostki zajmującej się m.in. wsparciem studentów z niepełnosprawnościami oraz trudnościami w obszarze zdrowia psychicznego. Przedstawione zostały różnego rodzaju adaptacje oraz formy wsparcia psychologicznego, z jakich mogą skorzystać studenci, a także sam proces ubiegania się o nie.  W trakcie spotkań dyskutowane były również różnice między systemami wsparcia na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Islandzkim.

Zespół odwiedził również The Examinations Office, przedstawiciele którego przedstawili zasady i sposoby zdawania egzaminów przy użyciu prywatnych komputerów studentów, zarówno w sali egzaminacyjnej uniwersytetu, jak i na odległość. Omówiono również wady i zalety oprogramowania używanego do tego typu zadań w Uniwersytecie Islandzkim.

Wymiana doświadczeń była bardzo inspirująca i pouczająca dla obu stron, które zgodnie liczą na to, że jest to też krok do współpracy w przyszłości.

Zdjęcie: Uczestniczki wizyty studyjnej w Islandii, siedzące przy półokrągłym stole

Zdj. 1. Trenerki z przedstawicielkami zespołu The Student Counselling Centre.

Zdjęcie: budynek główny Uniwersytetu Islandzkiego, przed budynkiem tablica z nazwą uniwersytetu: Háskóli ÍslandsZdjęcie 2. Gmach główny Uniwersytetu Islandzkiego.