Konferencja AAATE w Paryżu 2023

Na przełomie sierpnia i września 2023 r. Małgorzata Perdeus-Białek oraz Marta Bylica, pracowniczki Centrum Dostępności UJ oraz członkinie projektu "Odpowiedzialne wsparcie i zrównoważony rozwój" wzięły udział w międzynarodowej konferencji pt. "Assistive Technology: shaping a sustainable and inclusive world” zorganizowanej w Paryżu.

Program konferencji był bardzo bogaty i zawierał wiele równolegle odbywających się sesji i paneli dyskusyjnych poświęconych różnym aspektom technologii wspierających. Jest to jedna z największych tego typu konferencji o tematyce związanej z technologiami asystującymi, przybyło na nią wielu uczestników i uczestniczek z ponad 30 krajów na świecie.

Przemówienie otwierające konferencję wygłosił Tiago Guerreiro, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Lizbonie, pracownik naukowy LASIGE. Prelekcja dotyczyła różnych projektów badawczych, w których dużą rolę odgrywały technologie wspierające edukację osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Prelegent pokazał przykłady rozwiązań technologicznych i aplikacji, które są nie tylko dobrze zaprojektowane, dostępne, ale rzeczywiście są optymalne w użyciu, np. narzędzie umożliwiające wprowadzanie danych brajlowskich bez błędów - Hybrid Brailler lub gra ucząca dzieci programowania TACTOPI. Spora część przykładów stawia na współpracę, zabawę i poczucie sprawczości wśród użytkowników.

Uczestniczki brały aktywny udział w sesji poświęconej wykorzystaniu sztucznej inteligencji do wspierania osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Inna cała ścieżka panelowa była również poświęcona wspieraniu osób starszych. Ciekawa dyskusja odbyła się także w jednym z paneli dotyczącym roli kobiet w promowaniu równego dostępu do technologii asystujących.

Udział w konferencji był bardzo wartościowym doświadczeniem, wniósł nowe spojrzenie na rozwiązania technologiczne praktykowane w innych częściach Europy i umożliwił wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami konferencji z całego świata.

Paryż, Aula konferencyjna, przemówienie otwierające konferencję, przy mównicy Tiago Guerreiro

Zdj. 1. Tiago Guerreiro z Uniwersytetu w Lizbonie podczas swojego wystąpieniaMałgorzata Perdeus-Białek i Marta Bylica w czasie konferencji AAATE 2023 w Paryżu

Zdj. 2. Małgorzata Perdeus-Białek oraz Marta Bylica podczas konferencji AAATE w Paryżu